Wszystko, co trzeba wiedzieć o kaszlu mokrym
Kaszel mokry, nazywany również produktywnym lub wilgotnym, to jeden z najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych. Jego wystąpienie najczęściej poprzedza kaszel suchy. Cechą charakterystyczną produktywnego kaszlu jest odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Kaszel mokry równie często dotyka zarówno dzieci, w tym niemowlaków, jak i dorosłych, dlatego warto poznać kilka podstawowych informacji na jego temat. Dowiedz się, skąd się bierze, jak go rozpoznać i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
Kaszel jest odruchem fizjologicznym, powodującym oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny lub ciała obcego. Jest to zatem reakcja odruchowa organizmu, która spełnia kluczową funkcję ochronną.
Spis treści:
- Kaszel mokry – charakterystyka
- Czym się różni kaszel mokry od kaszlu suchego?
- Przyczyny mokrego kaszlu
- Co na kaszel mokry? Leczenie mokrego kaszlu
- Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Kaszel mokry – charakterystyka
Mokry kaszel z flegmą pojawia się na skutek podrażnienia receptorów nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny. W ten sposób oczyszczają się drogi oddechowe np. w przebiegu infekcji wirusowych i bakteryjnych, gdy znajduje się w nich duża ilość wydzieliny1,2.
Wydzielina zalegająca w drogach oddechowych musi być stale usuwana, gdyż jest doskonałą pożywką dla bakterii i prowadziłaby do ich niekontrolowanego namnażania. Dodatkowo mogłaby przyczynić się do zablokowania oskrzeli i uniemożliwienia prawidłowego wentylowania pęcherzyków płucnych. Dlatego właśnie skuteczne oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin przy pomocy kaszlu jest tak ważne1.
Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?
Kaszel suchy czy mokry – z jakim mam właśnie do czynienia? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, bo wbrew pozorom rozpoznanie charakteru kaszlu nie dla każdego jest proste. A rozróżnienie, czy kaszel jest mokry, czy suchy, ma istotne znaczenie w kontekście leczenia. Na pierwszy można przyjmować leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę, z kolei na drugi leki przeciwkaszlowe. Jak więc odróżnić kaszel mokry od suchego?
Mokry kaszel jest przede wszystkim dużo głębszy niż suchy. W odróżnieniu od suchego nie jest gwałtowny – można powiedzieć, że chory sam decyduje o tym, kiedy kaszle. Podczas kasłania pojawia się gęsta i lepka, biała lub żółtawa wydzielina, której nie ma przy kaszlu suchym. Zalega ona w drogach oddechowych. Warto też wspomnieć, że w godzinach porannych często dochodzi do nasilenia kaszlu mokrego. Powodem tego jest gromadzenie się w nocy w drogach oddechowych dużej ilości wydzieliny. Z kolei przy kaszlu suchym pojawia się uczucie drażnienia w przełyku, które wywołuje odruch kaszlowy i powoduje napady kaszlu1,2.
Przyczyny mokrego kaszlu
Kaszel mokry może mieć różnorakie podłoże. We wskazaniu dokładnej przyczyny jego wystąpienia pomaga określenie wyglądu plwociny. Szczególną czujność powinno się zachować w momencie, gdy w plwocinie pojawi się krew. Wtedy należy niezwłocznie skonsultować się lekarzem. Krew obecna w plwocinie może świadczyć o chorobach takich jak nowotwór płuc, gruźlica, zapalenie oskrzeli czy bakteryjne zapalenie płuc. Czasami towarzyszy urazom płuc lub niewydolności lewokomorowej1,2.
Krwioplucie pojawia się jednak jedynie w skrajnych przypadkach. Zwykle odpluwana podczas kaszlu plwocina ma charakter ropny lub śluzowy. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia mokrego kaszlu mogą stać się choroby takie jak1,2:
- infekcje dróg oddechowych (przeziębienie, zakażenie bakteryjne, zapalenie zatok, ropne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc);
- przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- rozstrzenie oskrzeli;
- mukowiscydoza.
Na uporczywy przewlekły mokry kaszel u dorosłych mogą uskarżać się osoby z ostrym zapaleniem płuc lub oskrzeli w końcowym stadium choroby. Czasem występuje on także po wchłonięciu ciała obcego. Możliwy jest także kaszel alergiczny.
Kaszel produktywny i objawy towarzyszące
Kluczowy w ocenie przyczyny kaszlu mokrego jest kolor śluzu. Oto kilka przykładów rodzajów plwociny wraz ze wskazaniem czynnika, który ją wywołał2:
- żółta lub zielona wydzielina ropna – zazwyczaj wskazuje na infekcję o podłożu bakteryjnym;
- przezroczysta wydzielina – pojawia się w przebiegu infekcji wirusowych, jednak gdy plwocina jest dodatkowo gęsta, może to wskazywać na astmę;
- gęsta wydzielina w dużych ilościach – obserwowana u cierpiących na przewlekłe zapalenie oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
- plwocina z krwią – towarzyszy chorobom takim jak rak płuc, zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli czy bakteryjne zapalenie płuc.
Kaszel produktywny i objawy towarzyszące
Mokry kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorób dróg oddechowych, ale nie jedynym. Towarzyszyć mu mogą takie objawy jak3:
- ból w klatce piersiowej,
- dolegliwości brzuszne,
- chrypka,
- katar,
- gorączka,
- ból gardła,
- ból głowy,
- zapalenie zatok,
- biegunka,
- złe samopoczucie.
Domowe sposoby na mokry kaszel
Na początku należy zdać sobie sprawę, że mokry kaszel jest pozytywnym objawem, który zapobiega zaleganiu wydzieliny w drogach oddechowych, dlatego nie należy go w żaden sposób hamować. Często jednak mokry kaszel w nocy zaburza sen, w związku z tym w jego przebiegu można wdrożyć domowe sposoby, które ułatwią odkrztuszanie.
Podczas choroby należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, które przyczynia się do rozrzedzenia wydzieliny, ułatwiając jej odkrztuszanie. Pomóc również mogą inhalacje solą fizjologiczną, gdyż ułatwiają one oczyszczanie dróg oddechowych. Warto również pamiętać o oklepywaniu, które wspomaga odkrztuszanie i podczas leżenia przyjmowaniu pozycji sprzyjającej usuwaniu wydzieliny.
Jak leczyć kaszel mokry?
Stosuje się leki na kaszel mokry, w tym m.in. leki mukolityczne i leki sekretolityczne. Preparaty tego typu można dostać w każdej aptece bez recepty. Można zapytać o radę farmaceutę, który poleci skuteczny syrop na kaszel mokry upłynniający wydzielinę, co pozwali łatwiej wydalać ją z kaszlem. Alternatywnie kupić można kapsułki lub tabletki na kaszel mokry, które mają takie samo działanie jak syrop, ale większą wygodę stosowania – np. kapsułki Deflegmin należy stosować tylko 1 raz dziennie. Nie należy przekraczać dziennej dawki, ponieważ mogą pojawić się działania niepożądane4.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Bezpośrednim wskazaniem do umówienia wizyty u lekarza jest kaszel przewlekły, czyli taki, który trwa długo (ponad 8 tygodni)1. Biorąc pod uwagę, że większość chorób powodujących mokry kaszel dotyczy układu oddechowego, swoje kroki powinniśmy skierować do pulmonologa – lekarza zajmującego się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Oprócz tego warto skonsultować ze specjalistą kaszel mokry u dziecka, niereagujący na leczenie.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Najczęściej zadawane pytania:
-
Czy mokry kaszel to dobry objaw?
Mokry kaszel powoduje usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, dlatego jest objawem pozytywnym. Mimo wszystko leczenie jest konieczne.
-
Czy mokry kaszel sam przejdzie?
Niekiedy mokry kaszel sam ustępuje, jednak nieleczony może prowadzić do powikłań, dlatego zawsze warto podjąć leczenie.
Bibliografia:
- Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2022.09.06.)).
- Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 2022.09.06.)).
- Skotnica B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.09.06.)).
- Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.