Skip to main content

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia i grypy. Jeśli występuje z odkrztuszaniem flegmy, to mamy do czynienia z kaszlem mokrym. Choć jest to pozytywny objaw, ponieważ pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, to potrafi być bardzo męczący i uciążliwy. Dlatego warto sięgnąć po odpowiednie leki na kaszel takie jak syrop o wykrztuśnym działaniu, który przyspieszy usuwanie wydzieliny, jednocześnie wspomagając w walce z kaszlem. Na co zwrócić uwagę, wybierając syrop na kaszel mokry? Podpowiadamy!

Spis treści:

Skąd się bierze kaszel? Rodzaje kaszlu

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest kaszel. Jest to naturalny odruch obronny organizmu, powstający na drodze odruchowej (mimowolnie) albo wywoływany dobrowolnie i zapoczątkowany przez podrażnienie receptorów kaszlowych w oskrzelach1. Ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych (np. kurzu, patogenów)2.

Kaszel mokry a suchy – jak odróżnić? Ze względu na charakter kaszel dzieli się na suchy (bez odkrztuszania wydzieliny) i produktywny (mokry, wilgotny). Kaszel mokry różni się od kaszlu suchego tym, że przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny, którą fachowo określa się mianem plwociny1. Oba rodzaje kaszlu występują przede wszystkim w chorobach dróg oddechowych, w tym w przebiegu chorób płuc oraz oskrzeli. Mokry kaszel często jest objawem zakażenia bakteryjnego, rzadziej wirusowego2.

Jak działa syrop na kaszel mokry?

Uciążliwy mokry kaszel potrafi mocno dać się we znaki i choć nie zawsze wymaga wizyty u lekarza, to warto sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty na kaszel i wspomóc jego leczenie. Skuteczne w leczeniu mokrego kaszlu są przede wszystkim leki wykrztuśne w postaci zwłaszcza syropów, ale też tabletek do ssania.

Stosowanie syropu na kaszel mokry pomaga rozrzedzać zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. W leczeniu kaszlu produktywnego nie powinno się stosować pastylek i syropów przeciwkaszlowych, ponieważ są to leki hamujące odruch kaszlowy, co jest niepożądane przy występowaniu śluzu, który zalega w drogach oddechowych2.

Syropy na kaszel mokry – dostępne rodzaje

W aptece, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej, dostępne są różne rodzaje syropów na kaszel mokry dla dzieci i dorosłych, w tym m.in.3:

  • syropy mukolityczne – zmniejszają lepkość wydzieliny, dzięki czemu staje się ona bardziej płynna;
  • syropy mukokinetyczne – pobudzają transport śluzowo-rzęskowy;
  • syropy sekretolityczne – zwiększają nawodnienie i objętość wydzieliny oraz zmniejszają jej lepkość.

Dobre lekarstwo na wilgotny kaszel zwiększa odruch kaszlowy, wspomagając w ten sposób oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny oskrzelowej. Niektóre preparaty wykrztuśne poprawiają dodatkowo ruchliwość nabłonka rzęskowego, co powoduje rozrzedzenie wydzieliny i wspomaga „wymiatanie” chorobotwórczych drobnoustrojów, a więc łagodzi ognisko zapalne4.

Zarówno syropy, jak i pozostałe środki wykrztuśne, rozrzedzając gęstą wydzielinę, zwiększają ilość plwocin, co jest jak najbardziej pożądane, ponieważ zalega ona w drogach oddechowych. Przypisuje się im ponadto działanie przeciwzapalne, a zatem zapobiegają dalszemu rozwojowi infekcji i nasileniu się objawów4.

Jaki syrop wykrztuśny wybrać?

Głównym zadaniem syropu na kaszel mokry jest rozrzedzać znajdujący się w drogach oddechowych śluz i nasilać jego odkrztuszanie. Dlatego zawarte w nich składniki powinny powodować zmiany fizyczno-chemiczne wydzieliny z dróg oddechowych3. Bez względu na rodzaj leku na mokry kaszel w jego składzie powinny znaleźć się takie substancje jak3:

  • ambroksol – zmniejsza lepkość śluzu, poprawia transport śluzowo-rzęskowy, skraca czas trwania kaszlu,
  • gwajafenezyna – zwiększa płynność śluzu i jego objętość,
  • karbocysteina – upłynnia wydzielinę i łagodzi stan zapalny,
  • erdosteina – poprawia ruchy rzęskowe, uefektywnia odkrztuszanie,
  • bromheksyna – redukuje lepkość śluzu i nasila częstotliwość odkrztuszania.

Działanie tych substancji wspomaga leczenie kaszlu mokrego towarzyszącego zwłaszcza infekcjom dróg oddechowych.

W razie wątpliwości, jaki syrop kupić, o pomoc w wyborze zawsze można poprosić farmaceutę lub skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Pamiętajmy, że wszystkie leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta.

Jak złagodzić mokry kaszel u dziecka?

Wybierając syrop na kaszel mokry u dziecka, należy zwrócić uwagę na przeznaczenie takiego leku i jego skład. Stosowanie niektórych produktów leczniczych możliwe jest dopiero od określonego wieku, a informacja na ten temat z pewnością widnieje na opakowaniu. Leki dla najmłodszych zawierają odpowiednie do potrzeb ich organizmów stężenie substancji czynnych, co zapewnia im skuteczność. Jeśli chodzi o ich skład, to jest on bardzo podobny jak syropów dla dorosłych, różnicę zauważyć można jedynie w stężeniu poszczególnych składników5. Aby uzyskać efektywność w leczeniu kaszlu, syropy dla dzieci powinno się dawkować zgodnie z zaleceniami dołączonej do opakowania ulotki.

Preferencje smakowe najmłodszych pacjentów są różne, dlatego warto jeszcze zwrócić uwagę na smak syropu na kaszel. Najlepsze są te owocowe, ponieważ dzieci chętniej je przyjmują. W aptekach znaleźć można syropy o smaku truskawkowym lub malinowym i wiele innych.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kaszlu mokrego:

  1. O czym świadczy mokry kaszel?

Najczęstszą przyczyną mokrego kaszlu jest infekcja górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani czy zatok), wywołana przez wirusy lub bakterie. Podczas kasłania oskrzela oczyszczają się z nadmiaru znajdującej się w nich wydzieliny.

  1. Jak pozbyć się kaszlu mokrego?

Aby ułatwić odkrztuszanie i usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny należy stosować syrop na kaszel, a oprócz tego robić inhalacje z soli fizjologicznej i dbać o odpowiednie nawodnienie.

 

Bibliografia:

  1. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2022.10.31.)).
  2. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 2022.10.31.)).
  3. Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A. “Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ”, Lekarz POZ, 2016, 4.
  4. Schönknecht, K., Krauss, H. i inni. “Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem”, Wiadomości Lekarskie, 2016, 69,6.
  5. Nowicka-Zuchowska, A., Zuchowski, A. “Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci”, Lek w Polsce, 2019, 11, 29.