Skip to main content

Kaszel mokry z utrudnionym odkrztuszaniem bywa bardzo męczący i uciążliwy. Chcąc uzyskać ulgę w kaszlu, zwiększyć wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, wspomóc wykrztuszanie flegmy i jej usuwanie, a w konsekwencji złagodzić kaszel, można sięgnąć po innowacyjny lek Deflegmin kapsułki. Jest to lek o przedłużonym działaniu – wystarczy jedna kapsułka, która działa przez cały dzień. Poznaj lek Deflegmin kapsułki! Dowiedz się, jak działa i kiedy się go stosuje.

Spis treści:

Przyczyny mokrego kaszlu

Wystąpienie mokrego kaszlu jest efektem wniknięcia do dróg oddechowych chorobotwórczych drobnoustrojów takich jak wirusy czy bakterie, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Na skutek tego wytwarza się gęsty i lepki śluz, który zalega w drogach oddechowych, powodując uczucie ciężkości w płucach i utrudnione oddychanie1.

Przy kaszlu mokrym istnieje ryzyko, że zalegająca w drogach oddechowych plwocina doprowadzi do nadkażenia bakteryjnego i powikłań w postaci zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Dlatego konieczne jest podjęcie leczenia.

Kaszel mokry – rozpoznanie

O tym, skąd wziął się kaszel mokry, sporo może nam powiedzieć wygląd plwociny2:

Przebieg infekcji – jak wygląda?

Każda infekcja górnych dróg oddechowych rozwija się stopniowo.

  1. Coś mnie bierze.

Najpierw występuje uczucie rozbicia i ogólne osłabienie, odczuwana jest suchość i sztywność w gardle. Pojawia się potrzeba nawilżenia gardła i złagodzenia suchości.

  1. Początek infekcji.

Na tym etapie wielu pacjentów zgłasza drapanie i kłucie w gardle, dodatkowo pojawia się pokasływanie. Chce się wtedy zdusić infekcję oraz osłonić gardło i śluzówkę nosa.

  1. Infekcja.

Na tym etapie najbardziej dokucza suchy kaszel, bez odrywania. Występują ataki kaszlu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

  1. Rozłożyło mnie.

Suchy kaszel przechodzi w mokry, zaczyna odrywać się flegma. Jest to kluczowy moment, ponieważ kaszel wilgotny jest uzdrawiający. W tym momencie należy wspomóc odkrztuszanie plwociny i złagodzić podrażnione kaszlem gardło, aby nie dopuścić do poważnej choroby i powikłań.

  1. Jestem chory/a.

W drogach oddechowych pojawia się stan zapalny, rozwija się grypa albo zapalenie płuc lub oskrzeli. Kaszel jest bardzo uciążliwy i ma dudniący wydźwięk, a odkrztuszana wydzielina jest gęsta i lepka.

Niekiedy infekcję udaje się przerwać na jednym z początkowych etapów, a czasami dochodzi do rozwoju choroby. Wtedy zastosować można Deflegmin kapsułki.

Co to jest Deflegmin kapsułki i w jakim celu się go stosuje?

Deflegmin kapsułki to lek mukolityczny na kaszel mokry – 1 kapsułka o przedłużonym uwalnianiu działa przez cały dzień. Utrzymuje stężenie substancji aktywnej na optymalnym poziomie (w oknie terapeutycznym) przez cały dzień3.

Produkt zawiera ambroksolu chlorowodorek. Zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych i usprawnia jego transport, a dzięki temu ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel3.

Deflegmin – na jaki kaszel?

Lek Deflegmin w kapsułkach stosuje się na kaszel mokry występujący w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegający z utrudnionym odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych3. Ze względu na fakt, że skuteczność działania gwarantuje jedna kapsułka, lek zapewnia wygodę stosowania. W końcu łatwiej jest pamiętać o zażyciu kapsułki raz dziennie niż np. trzy razy.

Czy Deflegmin kapsułki można kupić bez recepty?

Kapsułki Deflegmin to lek OTC (z ang. Over-The-Counter Drug), zgodnie z ustawodawstwem europejskim wydawany bez przepisu lekarza. Oznacza to, że można kupić go w aptece bez recepty. Przed rozpoczęciem stosowania zaleca się zapoznanie z treścią ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Deflegmin kapsułki a antybiotykoterapia

Lek Deflegmin w kapsułkach może być stosowany podczas antybiotykoterapii, dla której stanowi wsparcie. Ambroksol, substancja aktywna produktu, zwiększa stężenie antybiotyków w miąższu płucnym (w przypadku stosowania amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny oraz doksycykliny). Dlatego lekarz może zalecić Deflegmin choremu z infekcją dróg oddechowych, u którego doszło do nadkażenia bakteryjnego, przez co konieczne jest zastosowanie antybiotyku, ale jednocześnie niezbędne jest podanie leku na kaszel mokry.

Kompleksowa terapia polegająca na jednoczesnym przyjmowaniu antybiotyku i leku Deflegmin daje wysoką skuteczność. Antybiotyk leczy zakażenie bakteryjne, natomiast ułatwiający wchłanianie wskazanych antybiotyków Deflegmin pomaga usuwać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i dzięki temu łagodzi kaszel.

Deflegmin – dawkowanie

Kapsułki na kaszel należy zażywać dokładnie tak, jak zaleca producent. Wskazówki dotyczące stosowania zawiera dołączona do Deflegmin ulotka. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zaleca się stosowanie 1 kapsułki Deflegmin raz na dobę, o dowolnej porze – lek można brać zarówno rano, jak i wieczorem, jednak nie powinno się brać go bezpośrednio przed snem. Deflegmin najlepiej zażywać po jedzeniu, popijając niewielką ilością płynu3.

O czym trzeba pamiętać podczas stosowania leku Deflegmin?

Przeciwwskazaniem do zażywania leku o przedłużonym uwalnianiu Deflegmin kapsułki jest uczulenie na ambroksolu chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Ponadto produkt nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży3.

Kapsułki Deflegmin można brać przez 4–5 dni. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa lub dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia, należy skontaktować się z lekarzem3.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Bibliografia:

  1. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  2. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.
  3. Ulotka Deflegmin kapsułki (dostęp: 2022.05.12.).