Skip to main content

W diagnostyce kaszlu mokrego wykorzystuje się różne badania. Wśród nich znajdują się metody nieinwazyjne, takie jak tomografia komputerowa, USG lub pobranie wymazu i badanie plwociny. Jednak wciąż standardem postępowania diagnostycznego w ustaleniu przyczyn mokrego kaszlu jest bronchoskopia. Co to za metoda? Na czym polega? W jakich przypadkach się ją wykonuje? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Kaszel mokry – po czym go rozpoznać?

Kaszel to jeden z naturalnych odruchów obronnych organizmu. Pozwala oczyścić drogi oddechowe z ciał obcych lub z nadmiaru wydzieliny. Jednak jest też zaliczany do najczęstszych objawów chorób układu oddechowego: od zakażeń górnych dróg oddechowych przez napady astmy po zapalenie płuc [1].

Często odruchowi kasłania towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, którą fachowo nazywa się plwociną. Wówczas mówi się, że jest to produktywny, mokry kaszel. Plwocina może różnić się kolorem, konsystencją oraz może być odkrztuszana w różnej ilości. Jej wygląd zazwyczaj ułatwia lekarzowi rozpoznanie przyczyny kaszlu [1]. Jeśli jednak diagnoza jest trudna do postawienia, wykonuje się badania dodatkowe, wśród których znajduje się bronchoskopia.

Bronchoskopia – na czym polega to badanie?

Bronchoskopia jest jednym z podstawowych zabiegów diagnostycznych stosowanych w pulmonologii [2]. Badanie bronchoskopowe  jest metodą wizualizacji. Pozwala na wzrokową ocenę drzewa oskrzelowego, wyglądu błony śluzowej i drożności tchawicy i oskrzeli, strun głosowych oraz wykluczenie obecności zmian w śródpiersiu, jamie opłucnej lub w miąższu płucnym [2, 3].

Bronchoskopia to badanie endoskopowe, do którego używa się cienkiego, elastycznego bronchoskopu, znanego też jako bronchofiberoskop. W niektórych przypadkach, np. w zaawansowanym stadium raka płuc, wykonuje się tzw. bronchoskopię sztywną za pomocą metalowego bronchoskopu [3].

Podczas bronchoskopii można przeprowadzić dodatkowe zabiegi m.in. [3]

 • pobrać materiał do badań mikrobiologicznych (np. w celu ustalenia, jakie bakterie powodują zapalenie płuc);
 • pobrać wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego;
 • przeprowadzić biopsję węzła chłonnego przez ścianę oskrzela;
 • wykonać pobranie drobnego fragmentu miąższu płuc za pomocą transbronchialnej (przezoskrzelowej) biopsji płuca.

Bronchoskopia – wskazania kliniczne, czyli kiedy wykonać badanie?

Wskazania do bronchoskopii obejmują przede wszystkim ocenę przyczyny objawów ze strony układu oddechowego zgłaszanych przez pacjentów. Należą do nich [2]:

 • krwioplucie;
 • przewlekły kaszel lub napady kaszlu o niejasnej przyczynie;
 • mokry kaszel i odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny ropnej i śluzowej;
 • duszność nieznanego pochodzenia;
 • stridor (świszczenie);
 • nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych lub zapalenie płuc o tej samej lokalizacji.

Bardzo często badanie bronchoskopowe wykonuje się również przy podejrzeniu obecności przeszkody w drogach oddechowych, np. ciała obcego, guza, nacieku lub ucisku [2].

Można również wykorzystać bronchoskopię w celach leczniczych. Jako metoda terapeutyczna sprawdza się u pacjentów z uporczywym, mokrym kaszlem. Pozwala na odsysanie wydzieliny z oskrzeli u chorych, którzy nie radzą sobie naturalnie z jej odkrztuszaniem, mają podejrzenie zachłyśnięcia lub kiedy istnieje konieczność usunięcia ciała obcego, czy udrożnienie zwężonego oskrzela [3].

Bezpieczna bronchoskopia – jak przygotować się do badania?

Badanie wykonuje się u pacjenta, który jest na czczo. W dzień jego wykonania obowiązuje zakaz przyjmowania pokarmów stałych i płynnych. Nie można również pić. Po pierwszy posiłek lub coś do picia można sięgnąć dopiero po upływie co najmniej dwóch godzin od przeprowadzonej bronchoskopii. Należy pamiętać, że badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym m.in. gardła, nasady języka i krtani, więc jedzenie lub picie przy działających środkach znieczulających grozi zachłyśnięciem [3].

Bronchoskopia – przeciwwskazania

Przed badaniem pacjent powinien również poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia. Co prawda nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań przed wykonaniem bronchoskopii, ale ewentualnie może to być [2]:

 • ciężka niewydolność oddechowa;
 • przebyty zawał serca w ciągu ostatnich 14 dni lub niestabilna dławica piersiowa;
 • poważne zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza komorowe lub ciężka niewydolność serca;
 • zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa (dotyczy bronchoskopii sztywnej).

Skutki uboczne – jakie mogą być powikłania po bronchoskopii?

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym, w którym bardzo rzadko dochodzi do wystąpienia powikłań. Możliwe skutki uboczne to [2, 3]:

 • krwawienia z nosa lub z dróg oddechowych;
 • krwioplucie;
 • skurcz oskrzeli;
 • hipoksemia (spadek zawartości tlenu we krwi tętniczej);
 • odma opłucnowa;
 • uszkodzenie strun głosowych;
 • uporczywy kaszel w czasie badania;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • przejściowe podwyższenie temperatury ciała po zabiegu.

Pacjenci po bronchoskopii czasami skarżą się na ból gardła i chrypkę, ale dolegliwości te ustępują zazwyczaj w ciągu doby. Jeśli nie mijają, należy skonsultować się z lekarzem.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania związane z bronchoskopią:

1. Czy bronchoskopia jest bolesna?

Bronchoskopia jest badaniem bezbolesnym, ponieważ przed jej wykonaniem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Wykorzystuje się do niego lidokainę (roztwór 10% – łuki podniebienne, tylna ściana gardła, nasada języka, 4% – krtań, 2% – drogi oddechowe poniżej krtani). W czasie bronchofiberoskopii pacjent może być wprowadzony w stan tzw. płytkiej sedacji, czyli poddany niskim dawkom leków uspokajających [4]. Bronchoskopia może jedynie powodować dyskomfort związany z wprowadzaniem narzędzia diagnostycznego przez nos lub usta [3].

2. Jak długo trwa badanie bronchoskopii?

Czas wykonania bronchoskopii zależy od ilości wykonywanych badań lub zabiegów. Jednak zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut [3].

3. Co można wykryć podczas bronchoskopii?

Badanie bronchoskopowe często wykorzystuje się w diagnostyce chorób nowotworowych, np. raka płuc, przerzutów w węzłach chłonnych i nowotworów układu chłonnego. Może również pomóc w diagnozie sarkoidozy i innych chorób płuc [3].

Bibliografia:

[1] Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 05.03.2024)).

[2] Sładek K., Bronchoskopia – cz. 1. Wskazania, przeciwwskazania, powikłania, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pulmonologia/praktyka-kliniczna/zabiegi/253700,bronchoskopia-cz-1-wskazania-przeciwwskazania-powiklania (dostęp: 05.03.2024)).

[3] Mejza F., Bronchoskopia, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68569,bronchoskopia (dostęp: 05.03.2024)).

[4] Sładek K., Bronchoskopia – cz. 2. Przygotowanie pacjenta i wykonanie badania, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pulmonologia/praktyka-kliniczna/zabiegi/253703,bronchoskopia-cz-2-przygotowanie-pacjenta-i-wykonanie-badania (dostęp: 05.03.2024)).