Skip to main content

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu wynikającym z podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych i może mieć różnorakie podłoże – nie zawsze jest oznaką choroby. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, najprawdopodobniej jego przyczyna jest bardziej złożona.

Suchy czy mokry – każdy kaszel potrafi dać się dziecku mocno we znaki. Niekiedy trudno jest samodzielnie stwierdzić, skąd wziął się męczący kaszel u dziecka. Bez względu na przyczynę, warto jednak podawać maluchowi skuteczny syrop na kaszel dla dzieci. Jeśli wybrany syrop na kaszel dla dzieci działa, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych kroków. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta u lekarza, który przeprowadzi stosowną diagnostykę i zaplanuje leczenie. W dalszej części artykułu przedstawiamy możliwe choroby odpowiedzialne za uporczywy kaszel u dzieci bez względu na wiek.

Spis treści:

Rodzaje kaszlu u dzieci – jakie są?

Suchy, jak i mokry kaszel u dziecka może mieć różny przebieg, zawsze warto zwracać szczególną uwagę na to, kiedy się pojawił i jakie objawy mu towarzyszą. Na tej podstawie łatwiej będzie wskazać dolegliwość, która przyczyniła się do jego wystąpienia.

Kaszel suchy

Suchy kaszel jest bardzo męczący i ma napadowy charakter. Dziecko ma uczucie suchości i drapania w gardle. Najczęstszą jego przyczyną jest infekcja dróg oddechowych – pojawia się już w jej początkowej fazie. Kaszel suchy zwykle pojawia się w nocy zaburzając spokojny sen malucha.

Gdy oprócz kaszlu występuje katar, gorączka lub ból gardła, maluch najprawdopodobniej jest przeziębiony. Wtedy można sięgnąć m.in. po syrop przeciwkaszlowy dla dzieci, który niweluje suchość w gardle i eliminuje nocne ataki kaszlu, przynosząc natychmiastową ulgę. Jeśli jednak u pociechy nie ma objawów infekcji, przyczyną kaszlu może być np. alergia lub astma oskrzelowa.

Kaszel mokry

Najczęściej poprzedzony jest kaszlem suchym, od którego różni się tym, że powoduje odkrztuszanie plwociny. Wydzielina może mieć charakter ropny (jest gęsta i ma żółtawe lub zielonkawe zabarwienie) lub śluzowy (jest przezroczysta i lekko biaława).

Kaszel mokry, zresztą podobnie jak suchy, może być wywołany przez różnorakie przyczyny. Sam w sobie nie jest chorobą, lecz jej objawem. Nie należy go hamować, gdyż pomaga pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. By ulżyć maluchowi w czasie infekcji, można podawać mu syrop wykrztuśny dla dzieci, który rozrzedzi wydzielinę i wspomoże jej usuwanie.

Kaszel – jakim chorobom towarzyszy?

Kaszel mogą wywoływać zarówno choroby bakteryjne, jak i wirusowe. Rozpoznanie, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia i określenie lub wyeliminowanie dodatkowych objawów, pomoże wskazać schorzenie, które przyczyniło się do jego wystąpienia. W wielu przypadkach konieczne staje się wykonanie badań, które potwierdzą lub wykluczą wstępnie postawioną diagnozę.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę chorób, w których przebiegu pojawia się kaszel.

 • Zapalenie płuc – to choroba dolnej części układu oddechowego, zazwyczaj wywoływana przez bakterie. U dziecka cierpiącego na zapalenie płuc oprócz kaszlu z odkrztuszaniem ropnej plwociny mogą pojawić się także dreszcze, gorączka, duszność i potliwość. Do rozpoznania zapalenia płuc niezbędne jest zdjęcie RTG klatki piersiowej. Czasami lekarz może dodatkowo zlecić morfologię krwi.
 • Ostre zapalenie krtani – zwykle występuje u dzieci w przedziale wiekowym od 1. do 5. roku życia. Choroba wywoływana jest przez wirusy. W jej przebiegu pojawia się charakterystyczny „szczekający” kaszel, który męczy dziecko najczęściej w nocy. Przy wdechu występuje wysoki dźwięk. O ile u dorosłych ostre zapalenie krtani bez problemu można leczyć w warunkach domowych, o tyle u dzieci często pojawia się konieczność leczenia szpitalnego. W skrajnych przypadkach trzeba intubować malucha, aby zapobiec uduszeniu.
 • Ostre zapalenie oskrzeli – wywoływane zakażeniem wirusowym. Charakteryzuje się kaszlem i wydłużoną fazą oddechową. W przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli dziecko bardzo szybko oddycha, obserwuje się świszczący oddech. Oprócz tego można zaobserwować stan podgorączkowy lub gorączkę, osłabienie, ból gardła i katar. Dzieci nierzadko mają problem z odkrztuszaniem wydzieliny, a jej połykanie może prowadzić do wymiotów.
 • Ostre zapalenie oskrzelików – zazwyczaj choroba dotyka niemowlęta. Choć kaszel to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów w jej przebiegu, dodatkowo u maluszka występować może także katar i gorączka. W drogach oddechowych gromadzi się znaczna ilość wydzieliny, która nierzadko prowadzi do duszności, jak i zagrażającej życiu niewydolności oddechowej.
 • Krztusiec – wywoływany bakteriami, a dokładniej pałeczką krztuśca. U chorych na krztusiec kaszel jest silny, uporczywy, dudniący i męczący, pojawia się problem ze swobodnym nabraniem powietrza. Czasami prowadzi wręcz do wymiotów. Co istotne, nawet po kuracji antybiotykowej kaszel napadowy może utrzymywać się jeszcze nawet do kilku tygodni.

Kaszel u dzieci – podsumowanie

Jak widać, każda choroba powoduje inny rodzaj kaszlu. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swoje dziecko, by w razie wizyty u specjalisty móc dobrze scharakteryzować objaw i odpowiedzieć na wszystkie pytania lekarza.

Oto krótka ściągawka z możliwych przyczyn kaszlu w zależności od jego typu:

 • kaszel suchy – infekcja, alergia, zakrztuszenie, zapalenie płuc, astma oskrzelowa
 • kaszel mokry – przeziębienie, zapalenie oskrzeli,
 • kaszel napadowy – astma oskrzelowa, alergia,
 • kaszel szczekający – zapalenie tchawicy i krtani,
 • kaszel świszczący – astma oskrzelowa, choroby płuc i krtani.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy kaszlu mokrym podać maluchowi lek wykrztuśny w postaci kropli doustnych lub syropu, dobierając go stosownie do rodzaju kaszlu. Jeśli jednak wybrany lek na kaszel dla dzieci nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się do lekarza, który zaplanuje specjalistyczne leczenie.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel
 2. https://www.mp.pl/interna/table/B16.1.16-1.
 3. https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/65170,rodzaje-kaszlu-i-jego-przyczyny