Skip to main content

Często zdarza się, że dopada nas przeziębienie, które po zastosowaniu wdrożeniu domowych metod leczenia dość szybko mija – ale mokry kaszel nie przestaje nam towarzyszyć. Wydawać by się mogło, że nie ma dużych powodów do zmartwień. Jednak uporczywy mokry kaszel po przeziębieniu potrafi mocno dawać się we znaki. Zdarza się, że zaburza spokojny sen czy utrudnia oddychanie. Dowiedz się, jak walczyć z mokrym kaszlem domowymi sposobami.

Mokry kaszel, zwany również produktywnym, to najbardziej charakterystyczny objaw infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach, czasem jednak pozostaje z nami na dłużej. Na początku nie ma powodu do zmartwień. Aby złagodzić objawy nieco sobie ulżyć, można zastosować sprawdzone metody na kaszel poinfekcyjny. Jeśli jednak okaże się, że pomimo leczenia dalej się utrzymuje i trwa dłużej niż 5-6 tygodni, powinno się umówić wizytę u lekarza i skonsultować z nim swoją przypadłość.

Spis treści:

Uporczywy kaszel jako pozostałość po przeziębieniu – jak sobie z nim radzić?

Mokry kaszel jest dość uciążliwy i nieprzyjemny – zalegająca w drogach oddechowych wydzielina podczas kasłania odrywa się, co może budzić niesmak, w dodatku często powoduje duszności. Dlatego, aby wspomóc proces oczyszczania układu oddechowego, a co za tym idzie, przyspieszyć powrót do zdrowia, warto sięgnąć po znane i cenione sposoby na objawy przeziębienia takie jak mokry kaszel. Aż sześć6 z nich znajdziesz poniżej.

Nawadniaj się

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Przy mokrym kaszlu powinno się wypijać znacznie więcej płynów niż na co dzień – nawet 2-3 litry. Duże ilości płynów pomogą oczyścić organizm i szybciej uporać się z infekcją. Upłynnią zalegającą w układzie oddechowym wydzielinę, ułatwią jej odkrztuszanie i sprawią, że mokry kaszel stanie się mniej dokuczliwy.

Oprócz wody warto pić także ciepłe herbaty z dodatkiem miodu lub soku malinowego czy mleko z dodatkami, wskazany jest także rosół. Powinno się za to unikać gorących płynów, które mogłyby dodatkowo podrażnić drogi oddechowe, niewskazane są również kwaśne napoje.

Nawilżaj powietrze

Suche i ciepłe powietrze występujące w mieszkaniu może przyczynić się do nasilenia kaszlu, przez co stanie się on jeszcze bardziej męczący. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie nawilżające powietrze. Jeśli jednak z różnych powodów nie jesteś w stanie go kupić, możesz uciec się do znacznie tańszych sposobów, które działają równie dobrze.

Jedną z najprostszych, a zarazem bardzo skutecznych metod radzenia sobie ze zbyt suchym powietrzem jest położenie na ciepły grzejnik mokrego ręcznika. Gdy wyschnie, czynność można powtórzyć. Alternatywą jest nawilżacz w formie pojemnika, który przy pomocy specjalnego haczyka wiesza się na kaloryferze i uzupełnia wodą.

Stosuj inhalacje

Jest to bardzo popularna metoda walki z męczącym kaszlem. Polega na wdychaniu pary wodnej wzbogaconej w substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym, które rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Mogą ją stosować zarówno osoby starsze, jak i dzieci.

Inhalację przygotować można z wykorzystaniem jedynie soli fizjologicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby inhalować się olejkami, w tym m.in. olejkiem eukaliptusowym, lawendowym, sandałowym, z kopru włoskiego, sosny, drzewa herbacianego czy majeranku. Można także robić inhalację z naparów ziół. W tym przypadku dobrze sprawdza się rumianek i czystek.

Pij syrop lub zażywaj tabletki na kaszel

Zastanawiasz się, co na przeziębienie możesz kupić w aptece? Okazuje się, że mnóstwo syropów i tabletek na kaszel dostępnych jest bez recepty i możesz dostać je całkiem niedrogo. Ich zadaniem jest ułatwiać odkrztuszanie, łagodzić kaszel i skracać czas jego trwania. Jeśli nie wiesz, jaki syrop na kaszel mokry najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, poproś o pomoc w jego zakupie sprzedającego w aptece farmaceutę.

Syrop na kaszel mokry przyjmowany regularnie zgodnie z zaleceniami producenta szybko przyniesie ulgę i pomoże skutecznie zwalczyć dolegliwość. Pamiętaj, aby nie przekraczać dziennej dawki spożycia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem preparatu zwróć się o radę do farmaceuty lub skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Smaruj się rozgrzewającymi maściami

W sytuacji, gdy mokry kaszel utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, przeszkadza w spokojnym śnie i pogarsza samopoczucie, możesz smarować klatkę piersiową i plecy maścią o rozgrzewającym działaniu, którą kupisz bez recepty w aptece. W składzie preparatów tego typu najczęściej widnieją wyciągi z ziół i różnego typu olejki.

Maści są dość aromatyczne, dlatego kurację z ich udziałem równie dobrze można potraktować jako rodzaj inhalacji, gdyż po naniesieniu na skórę mimowolnie wdychamy ich zapach. Sięgaj po maści, które mają w swoim składzie substancje takie jak tymianek, rozmaryn czy majeranek oraz olejki, np. sandałowy, mentolowy, sosnowy, kamforowy.

Oklepuj plecy

Aplikację rozgrzewającej maści możesz połączyć z oklepywaniem. Z wiadomych względów oklepanie sobie samemu pleców może być dość trudne, dlatego poproś o pomoc w tej czynności bliską Ci osobę. Czynność ta ułatwi odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Oklepywanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku chorych, którzy w ciągu dnia spędzają dużo czasu w łóżku. Leżąca pozycja utrudnia odrywanie flegmy i pozbywanie się jej z dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że dla najlepszej skuteczności proces ten należy przeprowadzić przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy dziennie.

Jak prawidłowo to wykonać? W tym celu należy złożyć dłoń w łódeczkę i delikatnie oklepywać plecy kierując się od dołu ku górze.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania związane z kaszlem po przeziębieniu:

1. Czy kaszel po przeziębieniu jest normalny? 

Kaszel produktywny (mokry) po przeziębieniu pojawia się dość często i jest zjawiskiem normalnym. Zwykle trwa kilka dni, ale niekiedy może towarzyszyć rekonwalescentowi nawet do 3 tygodni i więcej (nawet do 8 tygodni). Odkasływana wydzielina gęstnieje i powoli samoistnie zanika. Kaszel mokry po przeziębieniu nie jest niebezpieczny, jednak może być bardzo uciążliwy. Jeśli trwa powyżej trzech tygodni i nie obserwuje się poprawy, warto zgłosić się do lekarza. Wśród domowych sposobów na męczący kaszel poinfekcyjny można natomiast wskazać picie dużej ilości płynów, oklepywanie pleców i smarowanie klatki piersiowej rozgrzewającymi maściami. Pomogą również syropy wykrztuśne, które wspierają usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.  

2. Kiedy kaszel po infekcji może być niepokojącym objawem? 

Kaszel poinfekcyjny, czyli trwający nawet kilka tygodniu po ustąpieniu innych objawów choroby, jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli trwa do około 3 tygodni i nie towarzyszą mu inne symptomy, nie ma powodów do niepokoju. Niekiedy jednak kaszel może wskazywać na konieczność szybkiej konsultacji medycznej. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli z kaszlem występują inne objawy. Obrzęki obwodowe, kołatania serca, duszności wysiłkowe mogą wskazywać na niewydolność krążenia. Współistniejące z kaszlem upośledzenie drożności nosa, łzawienie oczu, świszczący oddech czy uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła mogą z kolei oznaczać astmę oskrzelową. W takich przypadkach jest konieczna konsultacja medyczna.  

Bibliografia:

  1. H. Batura-Gabryel, Kaszel – trudny problem kliniczny, Nowa Medycyna, Poznań, 2012. 
  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/109670,jak-postepowac-w-kaszlu-poinfekcyjnym (dostęp 2021.02.23).