Skip to main content

Mokry kaszel u rocznego dziecka może być objawem infekcji układu oddechowego. Jednak czasami jego przyczyna tkwi w zupełnie innych czynnikach. Co może go powodować? Jakie są objawy mokrego kaszlu? Jak wygląda leczenie tej przypadłości u niemowląt? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Mokry kaszel u małych dzieci – objawy

Kaszel mokry (wilgotny, produktywny) to rodzaj kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, fachowo nazywanej plwociną. Jej konsystencja, ilość i wygląd są dobrą wskazówką do rozpoznania przyczyny kaszlu. Na przykład gęsta plwocina o zielonym lub żółtym zabarwieniu świadczy najczęściej o zapaleniu zatok przynosowych, płuc lub oskrzeli [1]. Jeżeli kaszel mokry u dziecka jest spowodowany infekcją, mogą występować również inne objawy, takie jak katar, gorączka, ból gardła, a także bóle brzucha i wymioty.

Mokry kaszel u dziecka – przyczyny

Kaszel produktywny u rocznego dziecka najczęściej jest objawem zakażenia układu oddechowego. Zazwyczaj jest to przeziębienie, infekcja nosogardzieli powodująca ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła głównie wieczorem po położeniu do łóżka i rano po przebudzeniu [2]. Bardzo często niemowlak ma mokry kaszel, jeżeli jest narażony na bierne palenie tytoniu. Obecne w dymie papierosowym związki chemiczne podrażniają nabłonek oddechowy i ograniczają prawidłowe usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych [2].

Inne przyczyny wilgotnego kaszlu u małych dzieci to [3]:

  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • astma wczesnodziecięca;
  • przewlekłe bakteryjne zapalenie oskrzeli;
  • wady wrodzone;
  • mukowiscydoza;
  • narażenie na zanieczyszczenia środowiska;
  • obecność ciała obcego.

Jeżeli objawom mokrego kaszlu towarzyszą również gorączka, przyspieszone oddychanie oraz niekiedy bóle w klatce piersiowej, może to być zapalenie płuc [3].

Mokry kaszel u rocznego dziecka – ile trwa?

W zależności od czasu trwania wyróżnia się kaszel ostry, który utrzymuje się do 4 tygodni i kaszel przewlekły, który trwa powyżej 4 tygodni. U 90% najmłodszych pacjentów objawy kaszlu ustępują po 25 dniach, dlatego okres 4 tygodni uznaje się za granicę czasową trwania objawów ostrego kaszlu u dzieci [3].

Zapalenie zatok i przewlekły kaszel mokry u dziecka

Zdarza się, że kaszel u dziecka jest bardzo męczący i nie mija przez kilka tygodni. Współwystępuje z innymi objawami, takimi jak [5]:

  • blokada lub zatkanie nosa;
  • uporczywy katar, wyciek wydzieliny z nosa;
  • ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • ból i rozpieranie okolicy twarzy;
  • upośledzenie węchu.

Powyższe objawy wskazują na bardzo częstą przyczynę kaszlu u dzieci, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, czyli ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. Infekcja ma charakter wirusowy i przewlekły – utrzymuje się nawet do 12 tygodni [5].

W niektórych sytuacjach dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas do powyższych objawów u dzieci dołączają się inne symptomy, m.in. [5]:

  • nasilenie kaszlu w nocy;
  • utrata apetytu;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • stany podgorączkowe;
  • zaburzenia snu.

Diagnoza choroby u rocznego dziecka ma wyłącznie charakter kliniczny. Odbywa się na podstawie obserwacji lekarza, badania fizykalnego oraz wywiadu z opiekunami dziecka.

Leczenie i domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka

Męczący, mokry kaszel u rocznego dziecka najczęściej jest spowodowany wirusowymi infekcjami układu oddechowego. Dlatego choroba ma charakter samoograniczający się i nie wymaga leczenia, o ile kaszel utrzymuje się nie dłużej niż 4 tygodnie. Małym dzieciom nie należy podawać leków bez recepty, które stosuje się powszechnie w zakażeniach układu oddechowego [3].

Wystarczą domowe sposoby, które ułatwią dziecku przejście przez etapy choroby.  Opiekunowie powinni przede wszystkim [3]:

  • zwiększyć ilość płynów podawanych maluchowi;
  • oklepywać plecy dziecka, by ułatwić odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych;
  • zadbać o prawidłową drożność noska;
  • zapewnić odpowiednie nawilżenie błon śluzowych układu oddechowego dziecka (wskazane są inhalacje z soli fizjologicznej oraz stosowanie pokojowych nawilżaczy powietrza).

Jeżeli mokry kaszel u rocznego dziecka utrzymuje się powyżej 4 tygodni, objawy szybko się zaostrzają, nie następuje poprawa lub choroba ma ciężki przebieg, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą [3].

Skuteczny syrop na kaszel dla dzieci

Rodzice często zastanawiają się, czy syrop na kaszel dla dzieci to dobre rozwiązanie dla niemowląt. Niekoniecznie, głównie ze względu na trudności z podaniem odpowiedniej dawki leku. Syrop wykrztuśny dla dzieci jest lepszy na kaszel mokry dla starszych pociech. W przypadku rocznego malucha lepiej sprawdzą się krople doustne. Należy jednak pamiętać, że kaszel jest pożądanym odruchem obronnym, który ułatwia oczyszczania dróg oddechowych z zalegającego w nich śluzu. Dlatego nie należy go hamować, lecz zadbać o to, by dziecko mogło łatwiej ewakuować wydzielinę na zewnątrz [3]. Odpowiednim produktem jest Deflegmin Baby na kaszel mokry dla dzieci powyżej 1. roku życia. To krople doustne, które można rozcieńczyć z wodą, mlekiem, sokiem lub herbatą. Ich zadaniem jest zwiększanie wydzielania śluzu w drogach oddechowych i poprawa jego transportu. Dzięki temu ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą uporczywy kaszel [6].

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania o mokry kaszel u niemowlaka:

1. Co na mokry kaszel u rocznego dziecka?

Na produktywny kaszel u niemowląt, który towarzyszy infekcji, najlepiej zastosować domowe metody walki z chorobą. Sprawdzą się regularne oklepywania plecków, odpowiednia podaż płynów oraz inhalacje i nawilżanie powietrza. Gdy mokry kaszel ma charakter napadowy, a zalegająca wydzielina jest trudna do usunięcia, warto podać dziecku krople Deflegmin Baby. Stosuje się je w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli, w których występuje utrudnione odkrztuszanie lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych [6].

2. Ile trwa mokry kaszel u rocznego dziecka?

Gdy kaszel pojawia się u małego dziecka, rodzice często wpadają w panikę. Tymczasem najczęściej jest on objawem wirusowej infekcji dróg oddechowych. W takim przypadku dziecko kaszle nawet przez 3-4 tygodnie. Jeżeli jednak infekcja wirusowa nie ustępuje, na przemian pojawia się suchy i mokry kaszel, należy skonsultować się z lekarzem. Przewlekły kaszel u dzieci może mieć poważne przyczyny. Również w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak wysoka gorączka, w trosce o zdrowie dziecka, należy skorzystać z wizyty u lekarza dla dzieci i niemowląt.

Bibliografia:

[1] Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 09.01.2024)).

[2] Durska G., Postępowanie przy mokrym kaszlu u niemowląt, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/88680,postepowanie-przy-mokrym-kaszlu-u-niemowlat (dostęp: 09.01.2024)).

[3] Krenke K. i in., Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja, Lekarz POZ 3/2022: 173-192.

[4] Lange J., Kaszel u dziecka, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel (dostęp: 09.01.2024)).

[5] Durska G., Przewlekły produktywny kaszel u dzieci, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/80868,przewlekly-produktywny-kaszel-u-dzieci (dostęp: 09.01.2024)).

[6] ChPL Deflegmin Baby: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-dzieci/deflegmin-baby/