Skip to main content

Kaszel produktywny, czyli mokry, wilgotny, przebiegający z odkrztuszaniem plwociny, potrafi być bardzo uciążliwy. Najczęściej pojawia się przy zakażeniach układu oddechowego1. Aby nieco ulżyć dziecku i wspomóc oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, warto podawać mu lek ułatwiający odkrztuszanie i łagodzący kaszel taki jak Deflegmin Baby.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy można podawać dziecku lek Deflegmin Baby i jak on działa. Zanim jednak do tego przejdziemy, powiemy sobie kilka słów o samym kaszlu, skąd się bierze i jak rozpoznać jego przyczynę.

Spis treści:

Kaszel mokry – choroba czy objaw?

Ze względu na charakter kaszel dzieli się na przebiegający bez odkrztuszania wydzieliny i z odkrztuszaniem. Ten drugi nazywa się kaszlem mokrym1. Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego, nie jest więc chorobą samą w sobie.

Odkrztuszana podczas kasłania przy kaszlu mokrym wydzielina fachowo nazywana jest plwociną. Kaszel mokry jest przez wiele osób postrzegany jako objaw niepożądany, co jest złym podejściem. Pomaga on bowiem oczyszczać drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny, poprzez jej odkrztuszanie i usuwanie2.

Przyczyny powstawania mokrego kaszlu

Po wniknięciu do górnych dróg oddechowych chorobotwórczych drobnoustrojów, np. bakterii lub wirusów, powstaje stan zapalny. Objawia się on nadmiernym wytwarzaniem gęstego i lepkiego śluzu, który zalega w drogach oddechowych, powodując uczucie ciężkości w płucach i utrudniając oddychanie. Zalegająca w drogach oddechowych gęsta wydzielina może spowodować nadkażenie bakteryjne i doprowadzić do powikłań w postaci zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

Wygląd plwociny a przyczyna mokrego kaszlu

Najczęściej rozpoznanie przyczyny mokrego kaszlu jest trudne. Informacji na temat jego powstania może nam jednak dostarczyć wygląd odkrztuszanej wydzieliny. Wyróżnia się następujące rodzaje plwociny2:

  • ropna plwocina koloru zielonego lub żółtego – przyczyną jej powstania może być zakażenie zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc,
  • gęsta i lepka plwocina o białym zabarwieniu odkrztuszana głównie rano – typowy objaw przewlekłego zapalenia oskrzeli i POChP,
  • przezroczysta i lepka plwocina – występuje przy astmie,
  • grudki i czopy w plwocinie – przyczyną może być grzybica dróg oddechowych lub mukowiscydoza,
  • plwocina z zawartością krwi – objaw ten towarzyszy chorobom takim jak bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, rak płuca czy gruźlica,
  • odkrztuszanie dużej ilości (nawet pół szklanki) ropnej plwociny – wskazuje na rozstrzenie oskrzeli.

Co to jest Deflegmin Baby i w jakim celu się go stosuje?

Deflegmin Baby to lek mukolityczny zawierający ambroksolu chlorowodorek i występujący w postaci kropli doustnych. Rekomendowany jest dla dzieci powyżej 1. roku życia3.

Deflegmin – na jaki kaszel?

Lek Deflegmin Baby dla dzieci działa na kaszel mokry. Stosuje się go w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli, które przebiegają z utrudnionym odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Przyczynia się do zwiększenia wydzielania śluzu w drogach oddechowych i usprawnienia jego transportu, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel3.

Deflegmin – na receptę czy nie?

Deflegmin Baby to lek OTC (z ang. over-the-counter drug). Oznacza to, że można go kupić bez recepty. Można go kupić i stosować na kaszel mokry, jednak przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeżeli po upływie 4–5 dni od rozpoczęcia stosowania Deflegmin Baby nie nastąpi poprawa lub objawy zaczną się nasilać, przez co chory będzie czuć się gorzej niż wcześniej, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Deflegmin Baby – dawkowanie

Dołączona do Deflegmin Baby ulotka dla pacjenta zawiera wskazówki dotyczące prawidłowego dawkowania leku, dlatego warto zapoznać się z nią przed rozpoczęciem stosowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Wskazana dawka leku Deflegmin Baby zależy przede wszystkim od wieku. Producent zaleca następujące ilości produktu3:

  • dzieci w wieku od 1 do 2 lat – 1 ml (25 kropli) 2 razy na dobę,
  • dzieci w wieku od 2 do 6 lat – 1 ml (25 kropli) 3 razy na dobę,
  • dzieci w wieku od 6 do 12 lat – 2 ml (50 kropli) 2 do 3 razy na dobę,
  • dzieci powyżej 12 lat i dorośli – początkowo przez 2 do 3 dni, 4 ml (100 kropli) 3 razy na dobę, następnie dawkę należy zmniejszyć do 4 ml 2 razy na dobę.

Deflegmin dla dzieci w postaci kropli należy przyjmować doustnie, najlepiej po posiłkach3.

Kaszel mokry u dzieci – dlaczego lepiej podawać krople niż syrop?

Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne rodzaje leków na kaszel mokry. O ile przy starszych dzieciach postać leku najczęściej nie ma większego znaczenia, o tyle przy młodszych ma i to bardzo duże.

Dla przykładu w przypadku syropu konieczne jest podanie dużej objętości płynu naraz, przy czym trzeba skupić się na tym, aby maluch go połknął, a nie wypchnął na zewnątrz językiem. A dzieci przy podawaniu leków potrafią być bardzo niespokojne i markotne, przez co podanie leku staje się trudne.

Zamiast syropu lepiej więc wybrać krople, których podanie nie jest aż tak skomplikowane. Deflegmin Baby można rozcieńczyć z dowolnym napojem, np. herbatą, sokiem owocowym, mlekiem lub wodą, przez co dziecko chętniej je przyjmie. Nie trzeba też skupiać się na tym, czy dziecko połknie całą porcję leku.

O czym powinno się pamiętać podczas stosowania Deflegmin Baby?

Przeciwwskazaniem do stosowania Deflegmin Baby jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku niepewności, czy można podawać go dziecku, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem3.

Leku Deflegmin Baby nie powinno się podawać bezpośrednio przed snem. Mógłby nasilić kaszel w nocy i w ten sposób zakłócić spokojny sen3.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Bibliografia:

  1. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.
  2. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  3. Ulotka Deflegmin Baby (dostęp: 2022.05.12.).